O Nás


Vznik nášho jazdeckého oddielu sa začal písať v roku 2006, v spolupráci s mestom Leopoldov, s ktorým sme rozbehli projekt financovaný európskou úniou pod názvom Cezhraničné dni koní podporeného programom INTERREG III.A Slovensko-Rakúsko. Na Poľnohospodárskom družstve v Červeníku, po dohode s vtedajším predsedom nám poskytli maštaľ a časť areálu, ktorý bol v nie dobrom stave. Keďže maštaľ bola tiež v dezolátnom stave, kone sa tam nedali ešte ustajňovať, tak sme sa museli pustiť do jej rekonštrukcie a vybudovať stajňu, kde môže jazdecká škola fungovať. Vbudovali sme 6 boxov a priestory pre kone, ktoré spĺňajú európske normy – od nových podláh, cez priečky až k novej streche. Poviem Vám, bola to fuška, ale spokojnosť návštevníkov hovorí, že sa to oplatilo. Mesto Leopoldov nás každoročne finančne podporuje. V jeho podpore sa pridala aj obec Červeník, ktorá je tiež rada, že sa v obci takéto niečo koná.

Ešte v ten rok po vybudovaní novej jazdiarne sme tam už usporiadali prvý ročník parkúrových pretekov o Cenu primátora mesta Leopoldov, ktoré sa konali 14. októbra 2006. Odvtedy sa konajú každoročne. I keď začiatky nášho parkúru boli ťažké, prvé roky nám ani počasie neprialo, Cena primátora mesta Leopoldov si vybudovala na celom západnom Slovensku tradíciu a každý jazdec a fanúšik tohto športu si náš dátum píše do kalendára. Ostatné ročníky ako 2011, 2012 a 2013 sme mali účasť na úrovni majestátnych klubov. Počet štartujúcich sa bežne pohybuje okolo 40 jazdcov a každoročne k nám zavíta 500 – 600 divákov. Preto náš oddiel verí, že i tento rok nám počasie bude priať a veľmi sa tešíme na ďalšiu úspešnú akciu Cena primátora mesta Leopoldov 2014.

Po vybudovaní prvých boxov sme tam v roku 2008 mohli konečne premiestniť naše kone. Po dlhých trápeniach okolo jazdeckého oddielu sme sa mohli venovať konečne aj koňom. Aj keď stajňa nie je ešte dokončená, môžeme sa venovať aj činnosti, na ktorú sme tento oddiel budovali. A to hlavne výučbe nových jazdcov, či už na rekreačné jazdenie alebo na športové a taktiež práci s koňmi a všetko čo k tomu patrí. Dnes ako nezisková organizácia s licencovaným učiteľom jazdy na koni poriadame jazdecké hodiny, kurzy, vozenia a agroturistiku. Nielen to, ale náš oddiel je „domovom“ pre deti, ktoré nechcú letné prázdniny stráviť za počítačom. Denne u nás trávia poobedie, pomáhajú so starosťou o nielen 9 koní, ale aj iné domáce zvieratá, ako sú ovce, kozy, husi, sliepky, vtáctvo, ošípané…Poskytujeme im školské branné cvičenia, opekačky, stanovačky a iné. Náš oddiel sa reprezentuje aj po westernových pretekoch po západnom Slovensku (jazdec – Z. Hergezelová), kde na tieto podujatia chodia naši žiaci s nami.

Konečne môžeme hrdo povedať, že sme prosperujúci oddiel. Dôkazom nášho úsilia, je počet detí a mládeže, ktorí nás navštevujú, tak dúfame, že sa budeme aj naďalej zveľaďovať a každá chvíľa strávená u nás bude osohom…

adminO Nás